Grupa wskaźników oceny ogólnej sytuacji finansowej daje możliwość wstępnej weryfikacji czy struktura pasywów jest prawidłowo dopasowana do struktury aktywów przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – czy ogólna kondycja w wymiarze relacji majątkowo-kapitałowych przedsiębiorstwa jest dobra.
Najważniejszymi w tej grupie są wskaźniki złotej reguły bilansowej i finansowej, które służą ocenie wystarczalności kapitałów długoterminowych w stosunku do bazy aktywów trwałych, co jest fundamentem stabilności przedsiębiorstwa w długim okresie. Analiza bilansu w kontekście relacji majątkowo-kapitałowych pozwala zweryfikować potencjał finansowy danego podmiotu zarówno na etapie jego zakładania, jak w kolejnych okresach działalności.
Każda analiza bilansu, która jest przeprowadzana zgodnie z obowiązującą metodologią badania, wykorzystuje wskaźniki cząstkowe, pozwalające rozpoznać poszczególne czynniki, mające bezpośredni wpływ na efekt końcowy badania oraz decydujący wpływ na kondycję finansową podmiotu. Na podstawie tych wskaźników cząstkowych ustala się następnie syntetyczny wskaźnik oceny sytuacji finansowej, którego wzrost jednoznacznie świadczy o poprawie tej sytuacji, a spadek o pogorszeniu.
Analiza bilansu jest badaniem, które powinno być przeprowadzane w określonej powtarzalności. Dzięki temu pozwoli zweryfikować poprawność i efektywność strategii finansowej przedsiębiorstwa oraz – jeżeli zaistnieje taka konieczność – przygotować program zmian i modyfikacji realizowanej strategii rozwoju przedsiębiorstwa z uwzględnieniem aspektów finansowych prowadzonej działalności gospodarczej.
Poniżej przedstawiamy Państwu grupę wskaźników ogólnej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zapoznając się z nią, będą Państwo mogli poznać zakres badania oraz obszary, w których analiza bilansu jest w stanie przynieść wymierne informacje stanowiące podstawę procesu decyzyjnego w przedsiębiorstwie (w ujęciu retrospektywnym i prospektywnym).