Wskaźnik zobowiązań natychmiast wymagalnych
Sposób obliczania
Opis wskaźnika
Wskaźnik uzupełnia ocenę płynności finansowej w ujęciu statycznym. Informuje o możliwości pokrycia natychmiast wymagalnych zobowiązań krótkoterminowych posiadanymi środkami pieniężnymi oraz innymi aktywami pieniężnymi.
System eanaliza.pl obliczy ten wskaźnik dla Ciebie. Sprawdź jak to działa i wykonaj pierwsze analizy bezpłatnie.
Interpretacja wskaźnika
- Wskaźnik ten nie powinien przyjmować ani zbyt niskich, ani zbyt wysokich wartości. Przyjmuje się, że wartość wskaźnika zobowiązań natychmiast wymagalnych powinna oscylować wokół 0,2 (czyli 20%).
- wartość wskaźnika znacznie poniżej zalecanego poziomu 0,2 może świadczyć o zbyt niskim poziomie środków pieniężnych i aktywów pieniężnych w stosunku do zobowiązań natychmiast wymagalnych, co może prowadzić do problemów w utrzymywaniu płynności finansowej,
- wartość wskaźnika znacznie powyżej zalecanego poziomu 0,2 może świadczyć o zbyt wysokim poziomie środków pieniężnych i aktywów pieniężnych w stosunku do zobowiązań natychmiast wymagalnych, co może prowadzić do niższej efektywności działania wynikającej z nadpłynności.
- Przy ocenie zmian wartości wskaźnika w czasie (w ciągu kilku okresów):
- utrzymywanie wartości wskaźnika na poziomie ok. 0,2 lub zmiany prowadzące do uzyskania tego poziomu oceniane są pozytywnie, co świadczy o odpowiednim poziomie płynności finansowej,
- wzrost wartości wskaźnika znacznie powyżej ok. 0,2 oceniany jest negatywnie w związku z zagrożeniem nadpłynnością,
- spadek wartości wskaźnika znacznie poniżej ok. 0,2 oceniany jest negatywnie w związku z zagrożeniem utraty płynności finansowej.